ZAHRADNÍKŮV KALENDÁŘ: DUBEN
Odstraníme poslední zbytky zimní nastýlky, dokončíme úklid zahrady a očistíme trvalky od starých listů.
V první dekádě seřízneme ovocné stromky vysazené na podzim i nyní.Hlubší řez obnoví rovnováhu mezi oslabenými kořeny a nadzemní částí. U ovocných stromů odstraníme od zdravého dřeva namrzlé a poškozené větve. Řežeme všechny druhy peckovin, vyšší teploty urychlí hojení ran a brání rozvoji klejotoku. Nezbytné zásahy v koruně ořešáku uděláme až po narašení do poloviny května, jinak je neřežeme.
Zakryjeme béžovou agrotextilií nižší kvetoucí ovocné dřeviny, která je ochrání před nočními mrazíky.
Vysazujeme révu vinnou. Sazenice má místo srůstu těsně nad povrchem půdy. Po výsadbě uděláme ještě růvek z půdy, který později odstraníme.
Řežeme velkokvěté plaménky, venkovní ibišky, komuli ("letní šeřík"), ořechoplodec, trubač a vistárie.
Předpěstováváme sadbu okurek, tykví, melounů a koncem měsíce začneme s výsevy na záhony. Rané výsevy chráníme agrotextilií.
Do fóliovníku a studeného skleníku vysazujeme koncem měsíce sazenice rajčat a paprik. Vyséváme ředkvičky, karotku, saláty, špenát, koncem měsíce mangold a salátovou řepu. Vysazujeme rané košťáloviny a saláty.
Do prohnojených brázdiček vysazujeme brambory. Ideální jsou naklíčené hlízy, sázímekorunkovou částí nahoru.
Připravíme letničkové záhony a vyséváme některé přímo - letní cypřiš(Kochia), měsíček (Calendula), svlačec (Convolvulus), lichořeřišnice (Tropaeolum), slunečnice. Po druhé polovině měsíce vysazujeme mečíky a další letní cibuloviny a hlíznaté rostliny. Půdu předem prohnojíme.
Pravidelně zaléváme a hnojíme balkonové rostliny. Konce zaštipujeme, aby rostliny zhoustly.
Vyčistíme jezírka, upravíme mokřady a pobřežní porosty. Vodní rostliny vysazujeme do košíčků.
Pravidelně doplňujeme vláhu u všech nových výsadeb, včetně rostlin z podzimu.