TANDEM S DOMÁCÍMI MAZLÍČKY

18.05.2021

Často s námi bydlí zvířata a nemusí to být jen pes nebo kočka. Kde to jde, měli bychom jim umožnit také přístup do zahrady, (hada tam samozřejmě nevypustíme). Pro různé hlodavce, ale také třeba želvu, děláme posuvné klece, aby mohli spásat trávu, ptáci uvítají sezonní venkovní voliéru. Okrasný králík, morče nebo veverka výběh ocení, přitom se nám neztratí. Jen je musíme včas ukrýt před deštěm či jim zajistit také venku stříšku.

Samozřejmě hospodářským zvířatům vymezíme oddělený samostatný prostor, ale slepice hedvábničky se mohou procházet i v okrasné zahradě. Vyzobou nejednoho škůdce, dříve byly nedílnou součástí růžových zahrad. Podobně tam vypustíme na slimáky kachny běžce. Měli bychom ale mít přehled, kde se zvíře pohybuje. Samozřejmě všechna mláďata budeme doslova hlídat, jsou zpočátku příliš zvídavá a neohrabaná, snadno by si mohla ublížit nebo zalézt na nepřístupné místo.

Kromě zvířecích mazlíčků neopomeneme ani přirozené obyvatele zahrad. Umístíme do zahrady pítko pro ptáky, květiny lákající motýly, hmyzí domeček, případně kompostér s kalifornskými žížalami. Ryby osazujeme do větších jezírek, ale i malá vodní plocha postačí žabkám. Skladbu divokých zvířat hodně ovlivníme výběrem rostlin. Ovšem máme-li na zahradě muchovník a borůvky, přikoupíme si také síť. Ptáci si o nich poví i bez našeho pozvání a nemuselo by na nás mnoho úrody zůstat.

U domácích chlupáčků musíme respektovat nároky konkrétních zvířat i příslušného plemene. Jezevčíka neodnaučíme hrabat a kočka si vyskočí, kam sama chce. Omezení a dovolené teritorium často usměrníme správnou výchovou, ale nemusí se to vždy podařit. Co nepůjde po dobrém, jednoznačně vymezíme bariérami, abychom netratili pozici domácího pána a zahrada neztratila na kráse. Také počítejme, že pobyt na zahradě psovi procházku nenahradí. Ovšem on i kočka velmi rádi zabydlí terasu, kde se budou vyhřívat. Přidejme jim vhodný pelíšek a misku s vodou. Současně počítejme, že mohou na houpačce či v křesle sedět dříve jako my, s jásotem proženou ptáky nebo vycákají vodu z nádržky. Chceme-li chovat ryby v jezírku, nesmíme nechat kočce nášlapné kameny nebo nízký můstek. 

Zahrada je zelené obydlí a po slouží všem obyvatelům. Pobyt venku se nesporně projeví i na zdraví a náladě zvířete. A záhy sami poznáte, že na zahradě s naším psem a kočkou se nelíbí krtkovi a populace myší rychle slábne. Nemusí je ani chytat, už zdálky jim nevoní. Proto odedávna k zahradnictví tito čtyřnozí přátelé patřili, pro potěchu se ještě chovali kanárci, hrdličky nebo papoušci.

Autor: Ing. Miroslava Paclová