MĚSÍČNÍ TIPY: ČERVENEC
Když dne ubývá, horka přibývá. Slunce peče - déšť poteče. Co červenec neupeče, to již srpnu neuteče.
Dozrává většina letního ovoce. Pravidelně sklízíme, i když je ho někdy více. Přebytky lze zamrazit. V žádném případě nenecháváme ovoce hnít pod stromy nebo na stromě.
Hned po sklizni prořežeme třešně, rány se do zimy spolehlivě zacelí.
Užíváme si letní pohody na zahradě a kocháme se množstvím rozkvetlých letniček a trvalek. Pravidelně odstraňujeme odkvetlé květy, aby nerušily vzhled záhonů a truhlíků, ale také aby tvorba semen zbytečně neodčerpávala energii, kterou rostlina může využít k dalšímu kvetení.
Pravidelně sekáme trávníky. Pokud chceme, aby vypadal dobře a přitom po něm chodíme, měli bychom jej rovněž zavlažovat a několikrát za sezonu přihnojit.
Nadále vyséváme dvouletky.
V parných dnech je příjemně u jezírka či bazénu. Obojí lze zkombinovat v tzv. koupacím jezírku, které se v posledních letech stává stále víc populární.
Sklízíme levanduli. Řežeme celé stonky, které ještě nejsou zdřevnatělé. Vážeme je do svazečků a zavěšené sušíme například na teplé půdě.
Od poloviny měsíce vyséváme pekingské a čínské zelí, nejlépe do hnízd. Po vzejití vyjednotíme.
Do poloviny měsíce sejeme stále keříčkové fazole pro pozdní sklizeň. Přihnojíme dvakrát lilky. Sejeme hlávkový salát, rané odrůdy mrkve a vysazujeme kadeřávek.
Dobrá úroda okurek závisí od pravidelného zaléváni a hnojení. Kypříme jen zcela mělce, raději nastýláme. Nenecháváme dozrávat plody, snižuje se násada nových. Pravidelně okurky sbíráme.
Přeházíme kompost, přidáme urychlovač a do nástupu podzimu bude hotový.